BLOG

Pazarlamacı Satış Programı


Sahada satış yapan pazarlamacılar, plasiyerler ya da saha satış personellerinin, aldıkları siparişlerin depolarına veya firmalarına aktarılmaları büyük problem olmaktadır.

Kullanılan muhasebe programların yani ERP sistemlerin, sadece bilgisayarda çalışması ya da mevcut b2b programların pratik olmamasından dolayı, saha satış personelleri müşterilerinden aldıkları siparişleri, telefon açarak anlık olarak depolarına veya muhasebe departmanlarına bildirirler. Telefon trafiğinin fazla olmasından dolayı da bazı firmaların pazarlama personelleri, sipariş fişlerine ya da not kağıtlarına yazıp, mesai bittikten sonra bu fişleri kendi muhasebe birimlerine mail ya da whatsapp gibi iletişim kanallarından gönderirler. 

Bu iki eski usul yöntemde sık kullanılmasına rağmen birçok problemi beraberinde getirir. Telefon açılarak alınan siparişlerde, alınan sipariş yoğunluğuna göre hem telefon trafiği artar hem de alınan siparşlerde hata olma ihtimali giderek artar. Siparişi geçen pazarlamacı ürün adetini ismini vb. yanlış söyleyebilir, ya da siparişi not alan kişi ürün bilgilerini hatta müşteriyi bile yanlış yazabilir. Bu durumlar nadir değiş aksine sıklıkla yaşanır. İnsanların dalgınlıkları, yoğunlukları gibi faktörler siparişlerin yanlış alınmasına hatta hatalı sevk edilmesine neden olur. Telefon yerine sipariş fişi kullanılması da bu durumun önüne geçemez. Çünkü sipariş fişleri de kullanılsa bu fişleri işleyecek birine ihtiyaç duyulur. Kısacası insanın hata yapma olasılığını azaltmak istiyorsak matematiksel olarak insanı faktörünü azaltmak zorundayız.

b2bNet bu problemi nasıl çözüyor?

b2bNet yeni nesi saha satış uygulaması saha satış personellerinin en büyük yardımcısı oluyor. Tüm platformlarda program kurmadan çalışabilen bulut alt yapısı sayesinde plasiyerlerin yazılım, program vs. gibi işlerle uğraştırmak yerine tamamen işlerine odaklanmalarına olanak sağlar. Hem bilgisayar hem de telefon, tablet gibi cihazlardan rahatlıkla kullanabilen b2bNet için ekstra bir donanıma da ihtiyaç kalmaz.

Pazarlamacı veya plasiyer tabletini veya telefonunu açıp kullanıcı adı şifresiyle girdiği panelden istediği müşteriyi seçip kağıda not alır gibi siparişleri kolaylıkla girip hemen siparişi müşterinin yanında çayını içerken anlık olarak girer ve kapıdan çıktığında sipariş çoktan muhasebeye ulaşmıştır. Muhasebe veya depo personeli siparişi tek tek girmeye uğraşmaz.

Saha satış personeli akşam mesaisi bitip otele gittiğinde sipariş fişlerini aldığı notları mail atmakla uğraşmaz çünkü zaten müşterisinin yanında siparişi almış ve firmasına ulaştırmıştır.

b2bNet siparişin alınması sırasındaki insan iş yükünü azaltır. Böylelikle siparişlerdeki hatalar giderilir ve bir siparişin alınma süresi en az 2 kat hızlanır.

"b2bNet kulanan firmalar, telefon trafiklerinin ortalama %70 azaldığını söylüyor."

b2bNet kullanan firmaların telefon trafiklerinin azalmasının en büyük nedeni insan faktörünü azaltmaya yarayan çözümleridir. Stokları anlık olarak görebilen bir pazarlamacı muhasebe ya da depo personelini aramaz. Plasiyerler  müşteri risk limitlerini ve borç bilgilerini anlık olarak görüp müşterilerine anında bilgi verirler. Muhasebeyi arayıp - Rıza Abinin ne kadar borcu var diye  soru sormalarına gerek kalmaz. b2bNet kullanan bir saha personelinin depoyu arayıp  - Elimizde  yapar kürekten 200 adet var mı varsa onu Kamil abiye yazalım. gibi telefon diyaloglarını duymazsınız. Bu konuşmalar hem depodaki personelin hem de satış yapan personelin telefonlarını meşgul ettiği gibi yukarıda belirttiğimiz gibi hatalı sipariş ihtimalini arttırır.

b2bNet kullanan firma temsilcisi, siparişini istediği cihazdan telefondan tabletten bilgisayardan kolaylıkla verir.


BİZİ ARAYIN

Detaylı bilgi ve
ücretsiz analiz


0850 302 43 55

DEMO

Şimdi deneyin
beğenirseniz satın alın14 Gün Tüm platformlar için tamamen ücretsiz.