BLOG

B2B Yazılım Programları


B2B yazılımlar en basit anlamıyla, bir firmanın çalıştığı diğer firmalardan sipariş alabildiği ve o firmalara anlık olarak bazı finansal bilgilerin verilebildiği portallardır.

b2b yazılımlar, kullanılan mevcut ERP yani muhasebe programıyla entegre çalışabildiği gibi bağımsız da çalışabilir. Bu anlamda basitçe firmalar arası eticaret sistemleri de denebilir.

Firmalar arası ticaretin dijitale taşınmasındaki en büyük amaç, yapılan ve yapılabilecek hataların önüne geçmektir. Telefonla eposta veya whatsapp gibi iletişim araçlarından alınan siparişlerin hata oranları arttıkça firmalar da yeni arayışlara girmeye başlamıştır. Bu nedenle çalıştıkları bayilerin veya firmaların b2b yazılım kanallarından direk sipariş vermelerini isteyip hem personelden tasarruf eder hem de hatalı siparişlerin önüne geçmiş olurlar.

b2b Sistemler sadece sahadan sipariş toplamak için değil mevcut müşterilerin anlık alacak vereceklerini görebildikleri Cari Hareketlerini Detaylı olarak inceleyebildikleri sistemler olnasından dolayı da iş yükünü azaltır. Onlarca firmanın sizden sürekli hesap ekstresi istemesinden veya hesap mutabakatı yapmaktan kurtarır. Hatta müşterileriniz online ödeme yapıp bakiyelerinden bu tahsilatları otomatik olarak düşürebilirler.

Kısacası b2b sistemler sadece pazarlamacıların işini değil muhasebecilerin de iş yükünü azaltırlar.

Pazarlamacılar b2b sistemlerden nasıl yararlanırlar?

Rutin bayi ziyaretlerinde pazarlamacıların en büyük sorunu gittikleri firmaların mesai saatlerinde fazla yoğun olmalarıdır. Zaten mevcut işleriyle uğraşan müşteri pazarlamacıya zaman ayırmakta zorlanır. Özellikle pazarlamacı bir de tahsilat için gittiyse müşteri pazarlamacıyı başından savmak için bahaneler arar. İşte b2bNet bu konuda pazarlamacılara çok yardımcı olur. Pazarlamacı sipariş alabilirse direk sisteme telefondan veya tabletten siparişi girebildiği gibi müşterisine bu ürünleri fotoğraflarıyla birlikte anında gösterip diğer ürünleri de satabilir. Müşterisinin işi yoğunsa ona bir kullanıcı adı şifre verip siparişleri akşam sakin bir kafayla verebilmesini sağlayabilir. 

Siparişin dışında kendi müşterilerine ait hesap hareketlerini ve sipariş durumlarını b2bNet üzerinden görebildiği için firmasını arayıp sipariş durumunu müşterisini cari hesap bakiyelerini vs. hiç sormadan müşterisine anında bilgi verebilir. b2bNet pazarlamacının sağ koludur. Hem iş yükünü azaltır hem de doğru bilgiye anlık ulaşmasını sağlar

Firmalara b2b sistemlerden nasıl yararlanırlar?

Firmalar hiç pazarlamacı gönderemedikleri bölgelere bile b2b sistemlerini rahatlıkla ulaştırıp reklamlarını yapabilirler. Google Ads, facebook ve instagram gibi dijital platformlardan çok uygun fiyatlara bölgesel reklamlar verip yeni müşteriler kazanabilirler. Kazandıkları bu müşterilere pazarlamacılarını dilerlerse sadece ziyaret amaçlı gönderirler. Çünkü bayileri ya da müşterileri kendilerine özel fiyatları b2bNet üzerinden görüp sipariş verebilir, mevcut sipariş durumlarını takip edebilirler. Muhasebeyi arayıp hesap bakiyesi sormak yerine direk cari hareket detaylarına girip kendileri bu bilgilere ulaşabilirler. Kısacası b2bNet kullanan firmalar bayi müşteri sayılarını 10 kat arttırsalar bile iş yükleri eskisine göre onlarca kat azalır. Çünkü bayilerinin sipariş vermek için bir pazarlamacıya veya bir muhasebe personelinin onlarla ilgisine ihtiyacı kalmaz


BİZİ ARAYIN

Detaylı bilgi ve
ücretsiz analiz


0850 302 43 55

DEMO

Şimdi deneyin
beğenirseniz satın alın14 Gün Tüm platformlar için tamamen ücretsiz.